piątek, 29 grudnia 2017

Sen, ważne jest ile i jak śpisz.

Wszyscy wiedzą, że trakcie snu odnawia i regeneruje się nie tylko nasze ciało ale również nasz mózg. Porządkują się wspomnienia, regenerują połączenia nerwowe i nasza głowa przygotowuje się do kolejnego dnia wytężonej pracy. Bez odpowiedniej dawki snu możemy zapomnieć o wysokiej sprawności naszego umysłu. 

Nasz mózg

W czasie nocnych godzin nasze ciało regeneruje się i jest to konieczny proces do utrzymania naszej sprawności. Należy pamiętać o tym że ważne jest nie tylko ile śpimy, należy pamiętać że czas snu potrzebny do regeneracji  to najczęściej czas między 7-10 godzin na dobę, ale również jak i gdzie śpimy. Nie przyjazne otoczenie, niewygodna pozycja lub inne negatywne czynniki mogą spowodować że nawet najdłuższy sen nie przyniesie nam oczekiwanego efektu. A więc zadbajmy o to aby sen był snem, wyłączmy telewizor i odłóżmy telefon, zgaśmy światło i zasłońmy okna. W ciemności nasz organizm odpoczywa w pełni, wybudzać możemy się nawet przez małe światełko w telewizorze lub radiu. Przypilnujmy aby w miarę możliwości nic nam nie przeszkadzało i nic nas nie wybudzało. Zadbajmy o to w czym śpimy, niech to będzie bawełna, nie zbyt obcisła i nie za duża tak aby nam było ciepło i wygodnie.

Czas na sen


 I najważniejsze przypilnujmy tego na czym śpimy. Nie wygodne łóżko było winnym nie jednej nie przespanej nocy i kilku następnych obolałych dni. Wygodny materac w naszym łóżku będzie gwarantował długie przespane godzinny i miłe poranki. Jeżeli odpowiednio dobierzemy materac do naszej sypialni będziemy mogli zapomnieć o bólach pleców, sztywności karku i częstych migrenach pochodzących najczęściej od kręgosłupa.  Pamiętajmy o tym że nie ma jednej zasady dobierania materaca, każdy z nas jest inny i dla każdego potrzebne jest coś innego. Każdy producent materacy ma w swojej ofercie kilkanaście modeli w różnej technologii wykonania. Jednym osobom będą odpowiadały twarde sprężynowe materace, inne wolą miękkość lateksu lub dopasowanie pianki „memory foam”. Czas spędzony na wyborze odpowiedniego materaca nie będzie stracony.  Wypoczęci  i zrelaksowani będziemy mieli więcej sił i energii  do codziennych obowiązków, a jeżeli zadbamy o jakość i komfort snu będziemy tak się czuć codziennie. 

źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak zadbać o nasze zdrowie oraz o dobry sen

Jeżeli często narzekasz na to że źle śpisz, że wiecznie jesteś nie wyspany czy też boli Cię kręgosłup bądź krzyże wiedz że to nie mu...