piątek, 12 stycznia 2018

Zazwyczaj po kilku nie przespanych nocach, lub wizycie u lekarza z powodu bólów kręgosłupa pada magiczne pytanie. A na jakim materacu Pan/Pani śpi. Niestety bardzo często okazuje się że winnym naszego złego samopoczucie jest właśnie nienajlepszy lub kiepsko dobrany materac.
Wyruszamy więc na poszukiwania naszego idealnego miejsca do spania i dostajemy zawrotów głowy od ilości modeli, rodzajów, gatunków materacy. Niestety i na szczęście tak nie ma dwóch takich samych ludzi tak nie ma materaca uniwersalnego. Każdy z nas jest troszkę inny i każdy z nas ma inne przyzwyczajenia dotyczące sposobu i komfortu spania.
Jednym z czynników mających duży wpływ na wybór materaca jest nasza waga. Między innymi dlatego przydatna jest skala twardości materacy i to zgodnie z nią producenci tworzą produkty nadające się do użycia przez grupy ludzi w różnych przedziałach wagowych. Skala ta jest oznaczana literą „H” oraz jedną z cyfr 1-4. Skala składa się z czterech gróp:
- materace miękkie (oznaczenie H1), które są najlepszym wyborem dla osób lekkich, o wadze mniejszej niż 60 kg.
- materace średnio miękkie (H2) – to materace przeznaczone dla osób nieco cięższych, ważących 60-80 kg.
- materace średnio twarde (H3) – produkty dla osób dość ciężkich, czyli o wadze mieszczącej się w przedziale 80-110 kg.
- materace twarde (H4) – przeznaczone są dla osób ciężkich, które ważą więcej niż 110 kg.

Dobór materaca


Są to jedynie orientacyjne wartości i nie powinniśmy się nimi bezwzględnie kierować, klasy te mają nam podpowiedzieć który materac będzie najlepiej wykorzystany przez osobę o danej wadze.  Odczuwanie twardości materaca jest sprawą dość subiektywną. Dla jednego materac H3 będzie zbyt miękki, a dla drugiego, ten sam materac będzie w sam raz lub zbyt twardy. Pierwsze wrażenie często bywa mylące a na konkretnym materacy spędzać często będziemy 1/3 doby. Uzupełnieniem powyższej tabeli może być prosty test przeprowadzony w sklepie z materacami. A mianowicie, kładziemy się na plecach na wybranym materacu z rękami wzdłuż tułowia. Następnie jedną z dłoni wsuwamy pod siebie w części lędźwiowej kręgosłupa. Jeśli będziemy mieć problem ze wsunięciem dłoni między ciało a materac, oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Bezproblemowe wsunięcie dłoni pod siebie również nie świadczy o tym, że to materac dla nas. Oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Kiedy więc będziemy wiedzieć, że materac jest w sam raz? Stanie się tak jeśli wsuwając dłoń między ciało i materac napotkamy lekki opór.


wygodny materac Odpowiednio dobrana twardość materaca jest niezwykle ważna  Pozwala ona na spełnianie podstawowej funkcji materaca czyli podtrzymywania i odciążania naszego kręgosłupa bez zmuszani naszych mięśni do nienaturalnej dodatkowej pracy przy zbyt miękkim materacu, lub nienaturalnych napięć i naciągnięć przy materacu zbyt twardym.

źródło:
fabrykamateracy.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak zadbać o nasze zdrowie oraz o dobry sen

Jeżeli często narzekasz na to że źle śpisz, że wiecznie jesteś nie wyspany czy też boli Cię kręgosłup bądź krzyże wiedz że to nie mu...