piątek, 19 stycznia 2018

Materace z końskim włosiem - sen bliżej natury

Często przy wyborze materaca do sypialni, a już zwłaszcza w przypadku materacy na zamówienie, problemem może być wybór odpowiednich materiałów z których materac jest zrobiony. Obecnie na rynku mamy naprawdę bogaty wybór, firmy prześcigają się w doborze coraz to bardziej ekologicznych, wygodnych i ciekawych kombinacji materiałów, co samo w sobie jest oczywiście dobre, ale przysparza bólu głowy kiedy materaca potrzebujemy na przysłowiowe "wczoraj", lub kiedy po prostu nie jesteśmy w temacie.

Celem tego posta jest ułatwienie Wam wyboru, i skupienie się na ciekawym materiale jakim jest końskie włosie.

Nie bez powodu wspomnieliśmy wyżej o firmach używających ekologicznych materiałów, ponieważ za sprawą coraz większego znaczenia ekologii na świecie, końskie włosie wraca do łask i zaczyna być coraz częściej wykorzystywane przy produkcji materacy.
Materiał przeważnie jest pobierany z ogona lub grzywy zwierzęcia. Oczywiście jakość i właściwości mogą się diametralnie różnić, gdyż wpływa na to multum czynników: wiek, dieta, rasa zwierzęcia, a także warunki w jakich koń żyje, hodowla itd. Ciekawostką jest fakt, że końskie włosie nie jest nowym pomysłem, i wykorzystywano go w łóżkach już w średniowieczu, głównie w okolicach szwajcarii.

W kontekście materacy - istotną cechą końskiego włosia jest to, iż jest ono praktycznie nieprzemakalne. Głównie za sprawę tego, że jest pokryte cienką warstwą naturalnego oleju jaki występuje na włosach. Na nieprzemakalność wpływa również fakt że materiał ten jest bardzo sztywny. Sztywność jest tutaj właśnie drugą ważną cechą, ponieważ w końskie włosie, jeśli jest wykorzystane prawidłowo, nadaje materacowi odpowiedniej twardości. 

Ponadto, końskie włosie posiada jedną cechę, która wydaje paradoksalna i bardzo charakterystyczna dla tego materiału - mimo że jest nieprzemakalne jednocześnie świetnie odprowadza nagromadzoną wilgoć. Jak to jest możliwe? Otóż końskie włosie naturalnie posiada właściwości higroskopijne, czyniąc je bardzo praktycznym, gdyż wystarczy krótkie wietrzenie materaca od czasu do czasu aby przestać się martwić o jakąkolwiek nagromadzoną wilgoć, a co za tym idzie, o rozwój nieprzyjaznych bakterii i roztoczy.

Podczas przeglądania różnego rodzaju ofert, warto zwrócić uwagę na to co reklamodawcy piszą - często można spotkać się ze stwierdzeniem że końskie włosie jest materiałem antybakteryjnym. Nie jest to jednak prawda - samo w sobie włosie nie posiada takich właściwości, ale, dzięki opisanym powyżej cechom, tworzy w materacu środowisko w którym powstawanie szkodliwych mikroorganizmów jest minimalne, a wręcz niemożliwe.

Skoro było już dzisiaj o ekologii, niektórzy z Was mogą się zastanawiać, w jaki sposób pobierany jest materiał od zwierzęcia, i czy jest to etyczne. Dzięki współczesnej technice i rozwojowi końskie włosie jest pozyskiwane całkowicie etycznie i bezpiecznie dla zwierząt poprzez pobieranie próbek DNA i potem powielanie ich w laboratoriach zgodnie z genealogią danego zwierzęcia, rasą i cechami które sprawiają że materiał nie traci na jakości.

Mamy nadzieję że tym wpisem przynajmniej w części ułatwiliśmy Państwu charakter końskiego włosia przy wyborze materaca, czym się cechuje oraz dlaczego jest przyjazny rodzinie i środowisku. Zapraszamy do regularnego sprawdzania naszego bloga :)


Źródło:
http://www.fabrykamateracy.info/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak zadbać o nasze zdrowie oraz o dobry sen

Jeżeli często narzekasz na to że źle śpisz, że wiecznie jesteś nie wyspany czy też boli Cię kręgosłup bądź krzyże wiedz że to nie mu...