piątek, 15 grudnia 2017

Sen, ile i jak długo spać aby się wyspać.

                      To, że sen jest ważny wiedzą wszyscy. Problem zaczyna się gdy rozpoczynają się pytanie ile tego snu jest nam potrzebne aby funkcjonować ja najlepiej. Ponieważ zarówno jego niedobór jak i nadmiar jest wyjątkowo szkodliwy dla naszego organizmu każdy rozsądny człowiek chciał by oczywiście w ramach swoich możliwość zaplanować go odpowiednią ilość.
                    


                       I tu pojawia się pierwsza sprawa o której musimy wiedzieć. Sen nie jest jednostajny i jednorodny. Od momentu zaśnięcia do momentu obudzenia się przechodzi on przez kilka faz a obudzenie się w trakcie nieodpowiedniej fazy może mieć istotny wpływ na nasze późniejsze samopoczucie i aktywność.  Sen człowieka składa się z trzech faz NREM i stadium REM. Cały cykl trwa standardowo około 1,5-godziny i podczas naszego snu jest kilkakrotnie powtarzany. Dwie fazy (N1 i N2) są niezwykle płytkie i przygotowują nas właściwie do snu głębokiego (N3), który umożliwia wypoczynek biologiczny. Sen właściwy REM, który odpowiedzialny jest między innymi za przetwarzanie informacji oraz senne marzenia pojawia się na samym końcu. Niezbyt odkrywcze jest zatem to, że najważniejsze dla naszego organizmu są fazy N3 i REM. Musimy jednak pamiętać, że nie następują one po kolei i są przedzielone fazami N1 i N2. Taki 1,5-godzinny cykl w ciągu jednej nocy powinniśmy powtórzyć minimum cztery razy - czyli powinniśmy spać około 6 godzin. Optymalnym stanem zdrowego snu jest, kiedy uda nam się powtórzyć ten cykl pięć razy, co oznacza 7,5 godziny snu. Warto jednak pamiętać, że jeśli obudzimy się w nocy (w jakiejkolwiek fazie snu) i zaśniemy po raz kolejny, nasz sen zawsze rozpoczyna się od nowa (od fazy N1). Standardowy czas 1,5 godziny na zaliczenie wszystkich faz cyklu zdrowego snu jest tylko orientacyjny i u niektórych osób może trwać na przykład 70 minut, a u innych 120. Co więcej, niektórzy będą czuć się dobrze już po odbyciu trzech faz, a niektórzy spełnieni będą dopiero po przespaniu pięciu. Nietrudno zatem wyliczyć, że jedna osoba może potrzebować do osiągnięcia podobnego stanu mniej czasu, a niektóra więcej. Ważne aby fazy mogły następować po sobie ponieważ dopiero pełny cykl pozwala organizmowi się zregenerować.
                           Nie możemy więc po prostu nastawić budzika na 7,5 godziny snu i po sprawie. Każdy z nas ma inne potrzeby i to ich musimy wysłuchać. Pamiętając również o jakości snu ponieważ nawet gdy będziemy spędzać długie godziny w łóżku ale nasz sen będzie płytki, często przerywany nie przyniesie nam odpowiedniego efektu. Dla tego oprócz czasu snu zadbajmy również o jego jakość. Przypilnujmy aby spać w wywietrzonym pomieszczeniu, na wygodnym łóżku z odpowiednio dobranym materacem i w ciszy i ciemności. Łącząc czas z jakością możemy w pełni zregenerować swój organizm. 

Źródło: fabrykamateracy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak zadbać o nasze zdrowie oraz o dobry sen

Jeżeli często narzekasz na to że źle śpisz, że wiecznie jesteś nie wyspany czy też boli Cię kręgosłup bądź krzyże wiedz że to nie mu...